yıldız-kocluk

Öğrenci Koçluğu

Öğrenci koçluğu, genel olarak yaşam koçluğunun alt dalı olarak özelleştirilmiş bir alandır. Öğrenci koçluğunu en kıymetli kılan özellik; öğrenciyi daha objektif bir bakış açısı ile eksiklerini geliştirmeye itmesidir. Bugüne kadar her öğrencinin strese yenik düştüğü ve baskılara dayanamayıp pes etmeye yakınlaştığı bir evresi olmuştur. Öğrenci koçu tam bu evrede öğrencinin stresini kontrol altına almasına, baskı altında da etkili olarak öğrenebilmesine ve kendi etkinliğini keşfetmesine olanak sağlar.

Öğrenci Koçluğunu Değerli Kılan Faktörler

Öğrencinin çevresel faktörlerden gelen baskıları karşılamasına zemin hazırlayan öğrenci koçu, bu baskıları nasıl egale edeceği konusunda da öğrencinin psikolojisini hazırlar. Her türlü zorlu şart altında kendi etkinliğini ortaya çıkarmak isteyen öğrencinin öncelikle psikolojik ve eğitimsel olarak eksikleri tespit edilir, sonrasında eksik olan yanlarını doldurma amacı çerçevesinde öğrencinin öğrenme kabiliyetine göre bir yol çizilir. Öğrenci koçluğu hizmeti, hayatının başında bulunan çocuğun bir birey olmasına büyük oranda katkı sağlar. Heyecanlarını kontrol altına alamayan ve geleceğini bu doğrultuda riske atabilecek potansiyele sahip öğrencileri, yönlendirmeleri ile hayata kazandırır.

Öğrenci Koçluğu Neleri Kapsamaktadır?

Öğrenci için en uygun çalışma ortamından tutun, aile içi ilişkilerine kadar uzanabilecek bu koçluk türünün kapsamadığı çok az alan bulunmaktadır. Koç, öncelikle ders çalışma ortamından başlar sonrasında ise aile içi ilişkilerinden tutun arkadaşlık ilişkilerine kadar kontrol sağlar. Öğrencinin potansiyelini saptar ve doğru yönlendirme ile potansiyeline ilgi duymasını önerir. Aksi durumda yeteneği ve ilgisi dışında eğitilen öğrencinin hayatını umutsuzluk ve başarısızlıklar dolduracaktır. Bu bakımdan eğitilen kişinin güvenli ve realist hedefler doğrultusunda hayata kazandırılması büyük önem arz etmektedir. Sınav kaygısını tamamen ortadan kaldırabilecek bu alan sayesinde öğrenci, kendisini daha rahat ifade edecek ve bunun bilincinde olarak yetişecektir.

Öğrenci Koçunun Temel Amacı

Öğrenci koçunun temel amacı, öğrenci psikolojisini hayata hazırlarken ona belirli bir açıdan yoldaşlık yapmasıdır. Öğrenci koçluğu görevini anne veya babadan ayıran en temel fark, bu noktada ortaya çıkar. Koç, öncelikli olarak öğrencinin arkadaşı olabilmelidir. Yeri geldiğinde sorunlarını dinleyip sakinleştiren ve gerektiğinde düştüğü yerden kaldırıp öğrenmeye tekrar teşvik eden bir destekçidir. Eğitimle ilgili sorunlarının yanı sıra hayat kargaşası içinde bulunan sorunlarında da teşvik edici ve çözüm odaklıdır. Bir ebeveyn kadar otoriter olmayacağından, öğrenciyi objektif bir biçimde dinleyip yönlendirebilir. Örneğin; yazı yazmayı seven bir çocuğu, ailesi; “yazıyor ama soru çözemiyor” şeklinde yargılıyor olabilir. Gelecekte yazar olması muhtemel bu çocuğu koç, kendi alanında uzman yapabilecek psikolojik zemini hazırlamakla yükümlü olacaktır. Bu bakımdan öğrenci koçunun en temel amacı, öğrenciyi yargılamadan kendi alanında uzmanlaştıracak psikolojiye ve hedeflere yönlendirmesidir.

Öğrenci Koçu Öğrenciye Neler Katmaktadır?

Bir öğrenci koçu bulunan birey, en başta kendisine olan güvenini kazanmaya başlar. Kötü bir not aldığında şahsını acımasızca yargılamayacak, yalnızca ve yalnızca geliştirmeye odaklanacaktır. Öz saygısı oturmuş olan öğrenci ise sosyal yaşantısında daha etkin ve baskın bir birey olacağından kendini ifade ediş biçimleri gelişecektir. Bir amaç doğrultusunda ve hedefden sapmadan çalışmaya başlayacaktır. Öğrenme kabiliyeti gelişecek ve daha önce öğrenemediği tarzda da etkinleşecektir. Psikolojisini doğru yönlendirmeyi öğrenecek ve zorluklar karşısında pes etmeden devam edecektir.

Kısaca öğrenci koçluğu görevi, öğrenciyi bizzat hayatın kendisine hazırlamaktır. Yalnızca eğitimle sınırlı kalmaz ve psikolojik olarak sağlıklı bireyleri topluma bilinçli bir şekilde kazandırır.

Diğer Yazılarımız

ogrenci-koclugu

Bilinçaltı Değişimi

Bilinçaltı Değişimi Bilinçaltı, görünmez bir evren olarak içimizde ve en derinimizdedir. Gördüğünüz veya duyduğunuz şeylerden oluşuyor sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Bilinçaltı aslında duyu organlarınızla algıladığınız lakin algılayışınızın

Devamını Oku »
ogrenci-koclugu

Sınav Kaygısı Koçluğu

Sınav Kaygısı Koçluğu Hayatımızın her döneminde, belli başlı mevkilere ve makamlara, okullara, kurumlara; bulunduğumuz pozisyonu korumak üzere ve hatta pozisyonumuzdan terfi edilmek amacı ile sınavlara

Devamını Oku »
öğrenci kocluğu

Öğrenci Koçluğu

Öğrenci Koçluğu Öğrenci koçluğu, genel olarak yaşam koçluğunun alt dalı olarak özelleştirilmiş bir alandır. Öğrenci koçluğunu en kıymetli kılan özellik; öğrenciyi daha objektif bir bakış

Devamını Oku »